Former Governors

Governors who have left the governing board over the last 12 months:

Mrs K Gavin
Foundation Governor
Appointed by the Diocese of Salford
First appointed: 01.09.2016
Term of office: 4 years
Left the governing board: 31.08.2018
Committee Membership:
Resources Committee
Eligible to sit on all standard committees
Business interests: None declared
Relationships with school staff: None declared
Other governance roles: None declared
Mrs L Newton
Parent Governor
Term of office: 4 years
Elected by parents/carers
Appointed by the Governing Body
First appointed: 19.10.2011
Re-appointed: 19.10.2015 (no other nominations received)
Left the governing board: 31.08.2018
Committee Membership:
Curriculum and Pupils’ Issues Committee
Eligible to sit on all standard committees
Review Officer for Headteacher Performance Management
Link Governor for: Safer Recruitment; Sixth Form
Business interests: None declared
Relationships with school staff: None declared
Other governance roles: None declared
Mrs E Tindale
Co-opted Governor
Term of office: 4 years
Appointed by the Governing Body
First appointed: 14.09.2018
Left the governing board: 10.01.2019
Committee Membership:
Curriculum and Pupils’ Issues Committee
Eligible to sit on all standard committees
Business/other interests: None declared
Relationships with school staff: None declared
Other governance roles: None declared
 Mr A Dickinson
Foundation Governor
Term of office: 4 years
Appointed by the Diocese of Salford
First appointed: 22.11.2011
Re-appointed: 22.11.2015
Left the governing board: 01.07.2019
Committee Membership:
Curriculum and Pupils’ Issues Committee
Eligible to sit on all standard committees
Link Governor for: Health & Safety
Business/other interests: None declared
Relationships with school staff: None declared
Other governance roles: None declared